برآستان جانان گر ســــر توان نهادن ........ گلبانگ سربلندی برآسمــــان توان زد

عیدغدیرخم مبارکباد - Atyabi Weblog/وب نگاری اطیابی
پنج‌شنبه 12 آذر‌ماه سال 1388 ساعت 10:05 ب.ظ

 

 

 "الْیَوْمَ یَئِسَ الََّذِینَ کَفَرُوا مِن دِینِکُمْ فَلا تخْشوْهُمْ وَ اخْشوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْت لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتى وَ رَضِیتُ لَکُمُ الاسلَامَ دِیناً "(قرآن کریم سوره مائده آیه3) 

"امروز کافران از دین شما مأیوس شدند. پس از آنان نهراسید و از من (پروردگار) بترسید. امروز دین شما را برایتان کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام داشتم و اسلام را به عنوان دینتان پسندیدم". 

 

علی مع الحق والحق مع علی

15 آذرماه برابرباهجدهم ذیحجه روز عید غدیرخم است. غدیر خم نام ناحیه‌ای است بین مکه و مدینه که براساس احادیث معتبر که به حدیث غدیر معروف است .پیامبر اسلام(ص) در حجة الوداع علی (ع) را «ولی» پس از خود اعلام کرد. ۱۸ ذی‌الحجه، سال‌روز این واقعه میان شیعیان به عید غدیر خم شهرت دارد.که این عید یکی از بزرگترین اعیاد اسلامی است. 

 

 ولایت علی ابن ابطالب حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی

معمولا" در روز عیدغدیرخم  مردم لباس نو می پوشندواین روز را جشن گرفته به دیدارخانواده های سادات می روندو بین مردم این عید به عید سادات هم معروف است.در روز عیدغدیر مستحب است  دو رکعت نماز بنام نماز عیدغدیر خوانده شود که بهتر است قبل از زوال ظهر باشد.  

عیدغدیرخم روزی که علی ابن ابیطالب(ع) به جانشینی پیامبرانتخاب گردیدند مبارکباد

حضرت محمد پیامبر اسلام(ص) در بازگشت از آخرین حج خود  طی مراسمی تمام مسلمانانی که در حج شرکت داشتند را در محلی به نام غدیرخم جمع کرده و علی بن ابی طالب(ع) را به عنوان وصی، برادر و جانشین خود از جانب خدا معرفی کرد. عبارت معروف " مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا عَلِیٌّ مَولاهُ " «هر آنکس که من مولای او هستم، پس علی مولای اوست» قسمتی از خطابه بلند غدیر است که مورد تایید شیعیان و اهل تسنن است. گرچه در تفسیر «ولی» بین شیعه و سنی اختلاف وجود دارد. در فرهنگ لغت عرب ولی به دو معنی آمده: ۱- دوست؛ ۲- صاحب اختیار به معنای جانشین و امام پس از پیامبر .  

 علی(ع)صراط مستقیم است.

بدین مناسبت این عید بزرگ اسلامی را به همه مسلمانان بویژه شیعیان حضرت علی (ع) تبریک وتهنیت میگوییم.

عیدغدیرمبارک

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
منبع : تک بیست          www.t-a-k-2-0.sub.ir رفتن به بالای صفحه