برآستان جانان گر ســــر توان نهادن ........ گلبانگ سربلندی برآسمــــان توان زد

ولادت امام علی (ع)و روزپدر - Atyabi Weblog/وب نگاری اطیابی
پنج‌شنبه 3 تیر‌ماه سال 1389 ساعت 09:16 ب.ظ

پنجم تیرماه برابربا13رجب سالروز ولادت مولودکعبه حضرت علی(ع)امام اول شیعیان جهان است. 

ولادت امام علی (ع)وروزپدرمبارکباد

امیرالمؤمنین  علی ابن ابی‏طالب ابن عبدالمطلّب ابن هاشم ابن عبدمناف در روز جمعه 13 رجب سال سی‏ام عام‏الفیل برابر با 19 مهر، در شهر مکّه و درون کعبه چشم به جهان گشود. ابوطالب، پدر آن حضرت، که نامش عبدمناف بود، یکی از عموهای پیامبر اکرم حضرت محمّد (ص) و بزرگ خاندان هاشم و یکی از سران مکّه و قریش به شمار می‏رفت و مادرش فاطمه بنت اسد نیز از بنی هاشم بود. از این ‏رو، آن حضرت از دو طرف هاشمی به حساب می‏آید.

کنیه آن امام، ابوالحسن و «ابوتراب» است. القاب فراوانی از علی علیه السلام گزارش شده که از جمله می‏توان به اسدالله (شیرخدا)، سید عرب (امیر عرب)، سیدالمسلمین، امام المتقین و مهم‏تر از همه امیرالمؤمنین اشاره کرد. شیعیان این لقب را بنا بر نص پیامبر (ص) مخصوص امام  علی(ع) دانسته و به ‏کارگیری آن را، حتی برای سایر معصومان علیهم‏السلام، مجاز نمی‏دانند.

امام علی(ع) همواره یار ، همراه ومددکار رسول خدا بود. او از هفده  تا بیست سالگی همراه سایر بنی‏هاشم در شعب ابوطالب و در محاصره اقتصادی به سر برد و پس از پایان محاصره، با مرگ پدرش ابوطالب، نه تنها کم‏ترین تردیدی در مورد حمایت از پیامبر به خود راه نداد، بلکه بر میزان آن افزود و در «لیلة المبیت» که قریب 23 سال از عمرش می‏گذشت، خود را سپر بلای پیامبر قرار داد و در بستر وی خوابید تا توطئه مسلّحانه دشمن برای قتل پیامبر اکرم (ص) او را نشانه رود.   

میلادامام علی(ع)مبارکباد

در سن  27 سالگی در جنگ «خندق» حضور یافت و در زمانی که پیامبر سه بار مسلمانان را به مبارزه با عمرو بن عبدود و یاران او که از خندق عبور کرده و مسلمانان را به مبارزه می طلبیدند، دعوت کرد، تنها او بود که هر بار به خواست پیامبر لبّیک گفت و پس از اذن پیامبر، در یک پیکار نفس‏گیر و بی‏نظیر، سر عمرو را از تن جدا نمود و پیامبر فرمود: «ضربت علی در روز خندق، از عبادت تمام جن و انس تا روز قیامت برتر است.»

در جنگ «خیبر» پس از هزیمت ابوبکر بن ابی قحافه و عمر بن الخطاب و عدم توفیق آن‏ها در کسب پیروزی، پیامبر فرمود: «فردا عَلَم را به دست کسی می‏دهم که خدا و رسولش او را دوست دارند و او نیز آن دو را دوست می‏دارد.» و فردا، رسول خدا (ص) ، امام علی علیه‏السلام را طلبید و او را روانه کارزار با یهودیان خیبر نمود. او بزرگ‏ترین قهرمانان یهود( حارث و مرحب )را به قتل رسانید و با دست خود درب قلعه خیبر را کند و دژهای یهودیان ‏را یکی ‏پس ‏از دیگری فتح کرد.

رسول خدا پس ازحَجّةُ الوداع در غدیرخم با ایراد خطبه غدیریه ، امام علی(ع) را به جانشینی خودمعرفی نمودکه بسیاری ازاصحاب پیامبر(ص) ازجمله ابوبکروعمر این امررا به اوتبریک گفتند ولی پس از رحلت رسول خدا وبابه راه انداختن شورای سقیفه بنی ساعده در  واقع بانوعی کودتای نرم این دستور رسول خدا رازیرپانهاده خود زمام امورمسلمانان را دردست گرفتند و علی(ع) راخانه نشین کردند.

آری امام متقین وامام عدالت علی بود .علی(ع) بقول شهریار ، همای رحمت بود .شیوه حکومت و گفتارآن امام همام بهترین سرمشق شیعیان اوست.گزیده ای ازسخنان آن حضرت و همچنین دوستی در کلام علی(ع) راهنمای همیشگی پیروان آن امام خواهدبود.بسیاری ازشعرابه مدح آن بزرگوارپرداخته اند که برخی ازاین مدایح از پیوند امام علی(ع)درآیینه شعرفارسی قابل مطالعه است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
منبع : تک بیست          www.t-a-k-2-0.sub.ir رفتن به بالای صفحه