برآستان جانان گر ســــر توان نهادن ........ گلبانگ سربلندی برآسمــــان توان زد

سالروز ولادت امام سجاد(ع) - Atyabi Weblog/وب نگاری اطیابی
شنبه 26 تیر‌ماه سال 1389 ساعت 09:52 ب.ظ

میلادامام سجادمبارکباد

26تیرماه برابربا پنجم شعبان سالروز ولادت امام زین العابدین(ع)است .این روز فرخنده برهمه مسلمانان مبارکباد.

علی بن الحسین ملقب به سجاد چهارمین امام شیعیان است. او درپنجم شعبان سال ۳۸هجری قمری درمدینه منوره وبه روایتی کوفه متولدشد. به قولی ایشان در۱۵جمادی الاول سال ۳۶ هجری و یا سال ۳۸ هجری متولد شد. مادرش به اعتقاد بسیاری از شیعیان شهربانو دختر یزدگرد سوم ساسانی (پادشاه ایران) بود. ولی در روایت‌های کهن‌تر مادر وی کنیزی از اهالی سند دانسته شده‌است. نام این کنیز را غزاله یا سُلافه آورده‌اند. کنیهٔ ایشان "ابومحمّد" و "ابوالحسن ثانی" است. القابشان نیز"زین العابدین"، "سجّاد"، "سید العابدین"، "زکی"، "امین" و "ذو الثّفنات" می‌باشد. به خاطر عبادت زیاد و سجده‏هاى طولانىِ امام زین العابدین(ع) ، پینه‏اى در پیشانى‏اش بسته بود. از این رو، به وى «ذوالثفنات» لقب دادند.

امام سجاد(ع) در ۵۷ سال زندگی خویش، ۳۴ سال امامت مسلمانان را بر عهده داشت. امام سجاد(ع) در واقعه کربلا حضور داشت و پس از کشته شدن پدرش در رأس بازماندگان، ابلاغ پیام قیام و شهادت امام حسین(ع) را بر عهده داشت و به افشای چهره حکومت اموی و بیدار ساختن افکار عمومی پرداخت.

ازامام زین العابدین(ع) دعاهای زیادی (حدود54دعا)باقی مانده که شامل بسیاری از حقایق علوم و معارف اسلامی و عرفانی، و قوانین و احکام شرعی و مسائل حساس سیاسی و اجتماعی و تربیتی و اخلاقی است.این دعاها درکتابی بنام صحیفه سجادیه (صحیفه سجادیه بخش اول ؛ صحیفه سجادیه بخش دوم ؛ صحیفه سجادیه بخش سوم) جمع آوری شده است که این کتاب به «انجیل اهل بیت» و «زبور آل محمد» و «اخت القرآن» نیزمعروف است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
منبع : تک بیست          www.t-a-k-2-0.sub.ir رفتن به بالای صفحه