برآستان جانان گر ســــر توان نهادن ........ گلبانگ سربلندی برآسمــــان توان زد

منهاج الکرامه - Atyabi Weblog/وب نگاری اطیابی
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

منهاج الکرامة فی معرفة الامامة

نویسنده: محمد رضا ضمیری

مؤلف:

علامه حسن بن یوسف حلی (م 726 ق).

زندگینامه و اظهار نظرها:

ترجمه مؤلف در بخش کتب فقهی شیعه ذکر شده است.

معرفی اجمالی کتاب:

مؤلف در این کتاب با آوردن دلایل عقلی و نقلی فراوان، به اثبات حقانیت مذهب شیعه و امامت علی بن ابی طالب(علیه السلام) و فرزندانش پرداخته است. این کتاب از کتابهای تراث شیعی و مشتمل بر شش بخش است. نویسنده در بخش اقوال مذاهب درباره امامت می گوید: «امامیه معتقد به این امور است: عدل خداوند، امامت استمرار نبوت و لزوم عصمت امام; اما اهل سنت بر خلاف این امور عقیده دارند».
وی در بخش دوم، به تفصیل به توضیح ادله حقانیت مذهب امامیه پرداخته که عبارت اند از: 1. درست ترین و بهترین مذهب در مسائل اصولی و فرعی; 2. سخن شیخ طوسی درباره حدیث پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ که فرقه ناجیه امامیه است; 3. قطع و جزم امامیه بر نجات ائمه و پیروانشان; 4. امامیه مذهب خود را از ائمه معصوم(علیهم السلام)، که مشهور به کمالات انسانی اند، گرفته اند; 5. تعصب نداشتن امامیه در غیر حق; 6. فضایل و کمالات بی شمار امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) و نقایص زیاد صحابه.
نویسنده در بخش بعدی، ادله امامت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(علیه السلام) را چنین برمی شمارد: ادله عقلی (عصمت، نصب، حفظ شریعت، قادر بودن خداوند بر نصب امام معصوم و افضلیت); ادله نقلی: چهل برهان از آیات قرآن، دوازده حدیث از پیامبر(صلی الله علیه وآله)، دوازده ویژگی خاص علی(علیه السلام) که دالّ بر امامت او است.
وی در بخش چهارم، سه راه برای اثبات امامت باقی ائمه(علیهم السلام) ذکر می کند: نص، لزوم وجود امام معصوم در هر زمان و دارا بودن فضایل که باعث امامت آنها است.
علامه در بخش پنجم، چهارده دلیل بر عدم امامت کسی که خود را مقدم بر علی ـ علیه السلام ـ بداند، آورده است. وی در بخش پایانی کتاب، دلایل اثبات خلاف ابوبکر را چنین رد کرده است: اجماع با نص در تعارض است، حدیث اقتدا مستلزم خلافت او نیست و آیه 40 سوره توبه دلالت بر نقص او می کند.
این کتاب برای سلطان محمد خدابنده اولجایتو نوشته شده و تأثیر به سزایی در شیعه شدن او و بسیاری دیگر از مردم داشت. لذا بعضی از اهل سنت وقتی تأثیر فراوان این کتاب را دیدند، پیش ابن تیمیه رفتند و از او کمک خواستند که ابن تیمیه کتاب منهاج السنة را در ردّ این کتاب نوشت.

وضعیت نشر:

این کتاب، به تصحیح عبدالرحیم مبارک، توسط انتشارات تاسوعا، در مشهد، به قطع وزیری چاپ شده است.منبع: کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی, ص 272-273

منبع : سایت راسخون به نشانی : http://www.rasekhoon.net/article/Show-37163.aspx

منبع : تک بیست          www.t-a-k-2-0.sub.ir رفتن به بالای صفحه