برآستان جانان گر ســــر توان نهادن ........ گلبانگ سربلندی برآسمــــان توان زد

شهادت امام جعفرصادق(ع) - Atyabi Weblog/وب نگاری اطیابی
سه‌شنبه 21 مهر‌ماه سال 1388 ساعت 11:04 ق.ظ

22مهرماه 1388 برابر با25شوال 1430 قمری سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) ششمین پیشوای شیعیان جهان است. به همین مناسبت شهادت آن بزرگوار را به همه مسلمانان جهان وپیروان اهل بیت پیامبر(ص) تسلیت می گوییم.

شهادت امام جعفر صادق(ع) تسلیت باد

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام رئیس مذهب جعفری ( شیعه ) در روز 17 ربیع الاول سال 83هجری  قمری چشم به جهان گشود .

پدرش امام محمد باقر ( ع ) و مادرش "اُمّ فروه " دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر می باشد. کنیه آن حضرت : "ابو عبدالله " و لقبش "صادق " است .

امام صادق(ع) پایه گذار فقه جعفری است. فقه جعفری همان فقه محمدی یا دستورهای دینی است که از سوی خدا به پیغمبر بزرگوارش از طریق قرآن و وحی رسیده است .

پس از درگذشت پدر بزرگوارش 34سال  دوره امامت او بود که در این مدت "مکتب جعفری " را پایه ریزی فرمود و موجب بازسازی و زنده نگهداشتن شریعت محمدی ( ص ) گردید . زندگی پر بار امام جعفر صادق ( ع ) مصادف بود با خلافت پنج نفر از بنی امیه (هشام بن عبدالملک - ولید بن یزید - یزید بن ولید - ابراهیم بن ولید - مروان حمار) که هر یک به نحوی موجب تألم و تأثر و کدورت روح بلند امام معصوم ( ع ) را فراهم می کرده اند ، و دو نفر از خلفای عباسی ( سفاح و منصور ) نیز در زمان امام ( ع )مسند خلافت را تصاحب کردند و نشان دادند که در بیداد و ستم بر امویان پیشی گرفته اند ، چنانکه امام صادق ( ع )  در 10سال آخر عمر شریفش در ناامنی و ناراحتی بیشتری بسر می برد .

سرانجام امام صادق(ع) توسط منصور دوانیقی، خلیفه عباسی مسموم شد و در ۲۵ شوال ۱۴۸ هجری قمری در سن ۶۵ سالگی در مدینه درگذشت. محل دفن وی در قبرستان بقیع است.

قبرستان بقیع محل دفن چهار امام بزرگوار

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
منبع : تک بیست          www.t-a-k-2-0.sub.ir رفتن به بالای صفحه