برآستان جانان گر ســــر توان نهادن ........ گلبانگ سربلندی برآسمــــان توان زد

عیدسعیدفطر - Atyabi Weblog/وب نگاری اطیابی
پنج‌شنبه 18 شهریور‌ماه سال 1389 ساعت 03:36 ب.ظ

عیدسعیدفطرمبارکباد 

بگذشت  مه  روزه ، عید آمد  و عید  آمد       بگذشت شب  هجـــران معشوق  پدید آمد

آن صبح چو صادق شدعذرای تووامق شد     معشوق  تو عاشق  شد  شیخ تو مرید آمد

شدجنگ و ظفر آمد  شد  زهر و  شکر آمد      شد سنگ وگهـــــر آمد شد قفل و کلید آمد

جان  از تن آلوده  هم پاک به  پاکی  رفت      هر چند  چو  خورشیدی  بر پاک  و پلید آمد

از لذت  جــــــــام  تو دل مانده  به دام  تو       جان  نیز  چو   واقف  شد  او  نیـــز دوید آمد

بس توبه شایسته بر سنگ تو بشکسته       بس  زاهـــد و بس عابد کـــو خرقه درید آمد

باغ از دی  نامحرم  سه ماه  نمی  زد  دم       بر  بــــــوی  بهـــــــار  تو  از غیب  رسید آمد

  

عیدسعیدفطرمبارکباد

 

نوزدهم شهریوربرابربا اول شوال عیدسعیدفطراست.روزی که مسلمانان به شکرانه یک ماه روزه داری ومقاومت دربرابرخواهشهای نفسانی وجسمانی اجازه می یابندتاخوردن وآشامیدن رادرطول روزازسربگیرندوازاینکه توانستندیک ماه برنفس خودفایق آینداین روزراجشن گرفته وعید میگیرند. عید رمضان، در حقیقت عید شکر است؛ شکر به خاطر توفیق گذراندن دوران یک ماهه ضیافت الهی. شکر روزه‌داری. شکر توفیق عبادت و ذکر و خشوع و توسل به بارگاه کبریایی حضرت حق. حقیقتاً هم برای این شکر، انسان مؤمن باید عید بگیرد.

 

عیدسعیدفطرمبارکباد

البته این روزازجانب خدای تعالی عیدقرارداده شده است.ازابتدای این روزمبارک مسلمانان باسردادن شعار( الله اکبر، الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر ولله الحمد والحمدلله على ما هدانا وله الشکرعلى ما اولانا)؛(یعنی خدا بزرگتراز آن است که توصیف ‏گردد. آرى چنین است، معبودى جزخداى یکتا و بى‏همتا نیست، وخدا بزرگترازآن ‏است که وصف شود، حمد و سپاس اختصاص به ذات پاک خدا دارد به خاطرآن که ما را درراستاى پاکسازى و بهسازى هدایت کرده، و شکراو را که جمعیت ما وامت ما را برترین جمعیت وامت قرار داده است).آماده شرکت درنمازعیدفطرمی شوند.ودرقنوت نمازخدارابدینگونه صدا می زنند:

اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکِبْرِیاَّءِ وَالْعَظَمَةِ وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ وَاَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَةِ وَاَهْلَ التَّقْوى وَالْمَغْفِرَةِ اَسْئَلُکَ بِحَقِّ هذَا الْیَومِ الَّذى جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیداً وَلِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ الِهِ ذُخْراًوَشَرَفاًوَمَزِیْداً اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ وَاَنْ تُدْخِلَنى فى کُلِّ خَیْرٍ اَدْخَلْتَ فیهِ مُحَمَّداً وَ الَ مُحَمَّدٍ وَاَنْ تُخْرِجَنى مِنْ کُلِّ سُوَّءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ الَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمْ اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ خَیْرَ ما سَئَلَکَ مِنْهُ عِبادُکَ الصّالِحُونَ وَاَعُوذُ بِکَ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُکَ الْمُخلَصونَ .
یعنی "خدایا اى اهل بزرگى و عظمت و اى شایسته بخشش و قدرت و سلطنت و اى شایسته عفو و رحمت و اى شایسته تقوى و آمرزش از تو می خواهم به حق این روزى که آن را براى مسلمانان عید و براى محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادى که بر محمد و آل محمد درود بفرستى و مرا درهرخیرى وارد کنى که محمد و آل محمد را درآن وارد کردى و ازهر سوء و بدى خارج سازى که محمد و آل محمد را خارج ساختى، درود و صلوات تو براو وآنها، خداوندا، ازتو مى‏طلبم آنچه را که بندگان شایسته‏ات ازتو خواستند و به تو پناه مى‏برم از آنچه بندگان مخلصت ‏به تو پناه بردند."

عیدسعیدفطربرهمه مسلمانان مبارک باد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
منبع : تک بیست          www.t-a-k-2-0.sub.ir رفتن به بالای صفحه